Учнівське САМОВРЯДУВАННЯ - невід'ємна частина громадського самоврядування, що забезпечує захист прав і інтересів учнів, і їхню участь в управлінні загальноосвітнім навчальним закладом.
ПОЛОЖЕННЯ про органи учнівського самоврядування
Летківського ліцею
ВСТУП
Освіта в Новій українській школі ґрунтується на розвиткуключових компетентностей, громадянської зокрема. Один з найефективніших способів навчитися саме громадянської компетентності ще у школі – учнівське самоврядування.
Відповідно до Закону України Про повну загальну сереню освіту стаття 28.учнівське самоврядування у закладах освіти може діяти з метою формування та розвитку громадянських, управлінських і соціальних компетентностей учнів, пов’язаних з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту, здорового способу життя тощо.
Учнівське самоврядування здійснюється учнями безпосередньо і через органи учнівського самоврядування.
Учні мають рівні права на участь в учнівському самоврядуванні, зокрема на участь у роботі дорадчих (консультативних із певних питань), робочих (робочих групах тощо) та інших органів учнівського самоврядування, а також вільно обирати та бути обраними до виборних органів учнівського самоврядування.
У своїй діяльності органи учнівського самоврядування керуються законодавством, правилами внутрішнього розпорядку та положенням про учнівське самоврядування закладу освіти .
Дане Положення, яке побудоване на основі демократичних цінностей, визначає систему, засади організації та діяльності, , правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб учнівського самоврядування Летківського ліцею
Розділ І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
Стаття1. ОСНОВНІ ТЕРМІНИ, ВИКОРИСТАНІ В ПОЛОЖЕННІ
Основні терміни, використані в даному Положенні мають таке значення:
Учнівські об’єднання – учні класів об’єднані за віковими особливостями та інтересами.
Конференція шкільного активу – зібрання всіх школярів-активістів учнівських об’єднань для вирішення питань шкільного життя; форма прийняття рішень з питань, що належать до відома учнівського самоврядування шляхом прямого голосування.
Представницький орган учнівського співуправління виборчий орган (парламент), який складається з учнів-активістів і відповідно до Положення наділяється правом представляти інтереси учнів класів за учнівськими об’єднаннями, приймати від їх імені рішення.
Учнівський парламент – орган учнівського самоврядування, що представляє спільні інтереси учнівських об’єднань.
Загальний склад парламенту – кількісний склад членів парламенту відповідно до Положення.
Виконавчі органи парламенту – органи (рада лідерів, колегіум), які відповідно до Положення створюються учнівськими колективами для здійснення виконавчих функцій і повноважень учнівського самоврядування у межах, визначених Положенням.
Посадові особи учнівського співуправління – особи ( лідер школи, лідер класу, керівники центрів), які очолюють учнівський парламент та його органи, мають відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційних, контролюючих та консультаційних функцій.
Стаття 2. ПОНЯТТЯ УЧНІВСЬКЕ САМОВРЯДУВАННЯ
- Учнівське самоврядування – це гарантоване Статутом закладу право та реальна здатність учнів ліцею чи учнівських об’єднань самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб шкільного самоврядування вирішувати питання шкільного життя в межах Положення.
- Учнівське самоврядування здійснюється учнівськими об’єднаннями як безпосередньо, так і через парламент та його виконавчі органи, що представляють спільні інтереси учнів ліцею.
Стаття 3. ПРАВО УЧНІВ НА УЧАСТЬ В УЧНІВСЬКОМУ САМОВРЯДУВАННІ
1.Учні ліцею реалізують своє право на участь у шкільному самоврядуванні за належністю до відповідних учнівських об’єднань.
2.Будь-які обмеження права учнів ліцею на участь в шкільному самоврядуванні забороняється.
Стаття 4. ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ШКІЛЬНОГО САМОВРЯДУВАННЯ
Учнівське самоврядування здійснюється на принципах:
- Демократизму;
- Гласності;
- Колективності;
- Підзвітності та відповідальності перед учнівськими об’єднаннями їх органів (парламенту) та посадових осіб ( лідера школи, лідерів класів, керівників центрів);
- Організаційної самостійності;
- Підтримки адміністрації школи та педколективу.
Стаття 5. СИСТЕМА УЧНІВСЬКОГО САМОВРЯДУВАННЯ
Система учнівського самоврядування включає:
- учнівські об’єднання,
- конференцію шкільного активу,
- учнівський парламент ( раду лідерів, колегіум, центри школи),
- лідера школи,
- класне співуправління
Стаття 6. УЧНІВСЬКІ ОБ’ЄДНАННЯ.
- Учнівські об’єднання – це об’єднання учнів за віковими особливостями та інтересами.
- Учнівське об’єднання “ШКОЛЯРИК” – це об’єднання учнів 1-4 класів
- Учнівське об’єднання “Ровесник” – це об’єднання учнів 5-7 класів.
- Учнівське об’єднання “Старшокласник” – це об’єднання учнів 8-11 класів
- організація роботи об’єднань школи здійснюється за кодексом життєтворчості учнівських об’єднань згідно сфер колективної творчої діяльності програми “ШКІЛЬНИЙ світ”